Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 9ad2f66401de4215e89d013dbf681416
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png b8a4f6926d08345c6d895af34f8cfca4

7 i 14 listopad 2013 r - Bezpłatne konsultacje specjalisty neurologa

22.10.2013
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
7 i 14 listopad 2013 r - Bezpłatne konsultacje specjalisty neurologa

 

 W dniach

7 i 14 listopada 2013 roku

w Górnośląskim Centrum Medycznym ( SPSK nr 7 SUM GCM im. prof. L. Gieca) w Katowicach - Ochojcu, ul. Ziołowa 45/47

odbędą się

bezpłatne konsultacje specjalisty neurologa

pod kątem kwalifikacji chorych na SM

do Programu Lekowego" Leczenie stwardnienia rozsianego".

 

 

 

Konsultacje będą obywać się w budynku Specjalistycznego Szpitala Wieloprofilowego w pokoju nr 20, piętro 1, wyłącznie po wcześniejszej rejestracji, która prowadzona będzie od poniedziałku do piątku w godz. od 16:00 do 19:00 pod nr telefonu 733 596 154.

 

 

 

Skuteczność leczenia immunomodulującego jest wyższa

we wcześniejszych fazach stwardnienia rozsianego

 

 

Stwardnienie rozsiane jest autoimmunologiczną chorobą przewlekłą ośrodkowego układu nerwowego, która dotyka przede wszystkim młodych dorosłych. Zapadalność na stwardnienie rozsiane w Polsce szacuje się na około 4,5 osób rocznie na 100000 mieszkańców, co oznacza, że na tę chorobę każdego roku zachoruje około 1800 osób.

W Polsce leczenie immunomodulujące stwardnienia rozsianego jest dostępne w ramach Programów Lekowych Narodowego Funduszu zdrowia. W ostatnich dwóch latach w organizacji Programów Lekowych udało się wprowadzić dużo korzystnych zmian; złagodzono kryteria kwalifikacji, wydłużono czas leczenia z trzech do pięciu lat, wprowadzono nowe leki jako preparaty terapii drugiego rzutu.

Niemniej jednak ciągle odsetek chorych leczonych immunomodulacyjnie to zaledwie około 10-12%, dużo mniej niż w rozwiniętych krajach Europejskich, gdzie leczonych jest ok. 30-40% chorujących na stwardnienie rozsiane. Tak niski odsetek leczonych chorych to z jednej strony wynik administracyjnego limitowania długości terapii w Programie Lekowym NFZ do pięciu lat (podczas gdy postać rzutowo-remisyjna stwardnienia rozsianego, reagująca na leczenie, może trwać lat kilkanaście, a nawet dłużej), a z drugiej późnego rozpoczynania leczenia.

Pomimo tego, że praktycznie wszystkie preparaty wykazały się istotnie wyższą skutecznością u osób, u których leczenie podjęto na samym początku choroby, po rozpoznaniu tzw. izolowanego zespołu klinicznego (z ang. CIS clinically isolated syndrome) czyli tuż po pierwszym zaostrzeniu choroby, a wczesne podjęcie leczenia ma udokumentowany długofalowy wpływ na przebieg choroby nawet już po jego zakończeniu, w dalszym ciągu nie jest możliwe rozpoczęcie leczenia w Programie Lekowym NFZ przez takich chorych. Co więcej kwalifikacja do Programu Lekowego leczenia Stwardnienia Rozsianego opiera się na mało aktualnych kryteriach rozpoznawania choroby z 2005 roku, podczas gdy ostatnia, powszechnie na całym świecie przyjęta, aktualizacja tych kryteriów z 2010 roku pozwala na wcześniejsze, u często nawet o rok, postawienie rozpoznania.

Z drugiej strony chorujący na stwardnienie rozsiane do Programu Lekowego NFZ trafiają często z dużym opóźnieniem; wielu pacjentów ma trudności w zrozumieniu zasad funkcjonowania polskiego systemu opieki zdrowotnej, a często wieloetapowa droga do ośrodka leczącego pacjentów w Programie Lekowym dla osoby niesprawnej ruchowo to duży problem logistyczny.

W celu ułatwienia pacjentom podjęcia leczenia immunomodulacyjnego w dniach 7 i 14 listopada 2013 r. Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. L. Gieca (SPSK SUM nr 7) w Katowicach-Ochojcu przy współpracy z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego zorganizowało bezpłatne konsultacje pod kątem kwalifikacji chorych na stwardnienie rozsiane do Programu Lekowego „Leczenie stwardnienia rozsianego”.

 

lek. Maciej Huć

Oddział Neurologii

Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. L. Gieca

Katowice – Ochojec ul. Ziołowa 45-47

 

 

 

 Media

Radio eM - Magazyn Medyczny - Bądź Zdrów - 31.10.2013 godz. 10:40

TV Katowice - 02.11.2013

TVP Katowice - Aktualności - 12.11.2013 - (10:27)

Rynek Zdrowia

 

 

 

 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta