Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 279af9d7ff21016a5a22995dfba1c250
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 2a2da60097990148bb453d1fb3d69751

Relacja z wydarzenia medycznego dla pacjentów i ich rodzin pn. Nasza Rodzina nie jest SaMa - 26 maja 2019 r.

12.04.2019
 • Pdf
 • Drukuj
 • Powrót
Relacja z wydarzenia medycznego dla pacjentów i ich rodzin pn. Nasza Rodzina nie jest SaMa - 26 maja 2019 r.


Mając na uwadze pozamedyczny aspekt SM a dotyczący życia rodzinnego naszych pacjentów z okazji Światowego Dnia SM w dniu 26 maja 2019 r. w godz. od 15:00 do 18:00 przygotowane zostało wydarzenie medyczne pn. „Nasza Rodzina nie jest SaMa”, które poza bezpłatnymi konsultacjami medycznymi (specjalisty neurologa i pielęgniarki z oddziału neurologii) pozwoliło choć na chwilę zapomnieć o trudach zmagania się z chorobą.

Wydarzenie prowadzone było w oprawie historycznej i odbyło się na u podnóża Zamku w Chudowie.

Pogoda dopisała, nastroje też a to za sprawą:

 • Capelli Nicopolensis, która przeniosła nas muzyką i tańcem w XIV wiek,
 • Kompozytorowi Pawłowi Płoskoń za niezapomniany koncert na lirze korbowej

no i oczywiście

 • wybuchowemu Alchemikowi Ars Alchemia, Panu Bartłomiejowi Koźniewskiemu - dr chemii, za poprowadzenie wydarzenia oraz niezwykle barwne pokazy chemiczne.

Dziękujemy Wam serdecznie, za jak zawsze liczny udział w naszym wydarzeniu medycznym.
Zobaczcie sami jak było, chociaż zdjęcia nie oddają niesamowitego klimatu eventu.ZAPROSZENIE

W dniu 26 maja 2019 roku, w godz. 15:00-18:00

u podnóża Zamku w Chudowie

ul. Podzamcze 6, Chudów

Oddział Neurologii zaprasza serdecznie osoby chore na SM i ich bliskich na spotkanie medyczne  pn.

"Nasza Rodzina nie jest SaMa",

na którym odbędą sie bezpłatne konsultacje specjalistów w zakresie neurologii i pielęgniarstwa.
Poza medycznym aspektem tego wydarzenia jak co roku czeka na Państwa wiele atrakcji tj. występy artystyczne, pokazy, poczęstunek ...

Do zobaczenia w Chudowie.


Stwardnienie rozsiane (SM) jest nabytą, przewlekłą i postępującą chorobą układu nerwowego. Wiąże się z wieloogniskowym uszkodzeniem mieliny (izoluje włókna nerwowe, umożliwia szybki przekaz impulsów nerwowych) w różnych częściach mózgu i/lub rdzenia kręgowego. Uważa się, że SM jest chorobą autoimmunologiczną o złożonej etiologii. Rozważa się podłoże neurodegeneracyjne, metaboliczne, także rolę zakażeń wirusowych, niedoboru witaminy D oraz wpływu czynników środowiskowych. Istnieje hipoteza wskazująca na rolę przewlekłej niewydolności żylnej. Pierwsze objawy choroby pojawiają się u osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet. Ze względu na położenie geograficzne Polska należy do krajów o wysokim ryzyku wystąpienia choroby. Współczynnik rozpowszechnienia SM w Polsce waha się w zakresie 39-60/100 000. Choroba w pierwszych latach najczęściej przebiega w sposób rzutowo-remitujący, tzn. z okresami pojawiania się różnych objawów neurologicznych, które zazwyczaj ustępują bez pozostawiania trwałych śladów klinicznych. Z czasem coraz trudniej wyodrębnić okresy nasilenia choroby, która wykazuje charakter stale postępujący. Rozpoznanie choroby stawiane jest w oparciu o kryteria McDonalda uwzględniających obraz kliniczny oraz wyniki badań dodatkowych, w tym rezonansu magnetycznego. Postawienie rozpoznania ma ogromne znaczenie z uwagi na możliwość włączenia leczenia na wczesnym etapie choroby. W ostatnich latach systematycznie poprawia się w Polsce dostęp do leków wpływających na przebieg choroby. Leki immunomodulujące (interferony, glatiramer) są obecnie najnowocześniejszą metodą leczenia najczęstszej postaci SM. Są dostępne w ramach Programu Lekowego finansowanego przez NFZ a leczenie prowadzone jest w wyspecjalizowanych ośrodkach. Kryteria kwalifikacji do leczenia obejmują m.in. wiek pacjenta, jego stan neurologiczny, przebieg choroby w ostatnich latach oraz wynik badania rezonansu magnetycznego głowy. Czas terapii zależy od jej skuteczności u danego pacjenta oraz tolerancji leku. Planowo leczenie trwa 24 miesiące z możliwością wydłużenia do 60 miesięcy. W razie niepowodzenia leczenia wymienionymi lekami możliwe już wkrótce będzie zastosowanie leku drugiego rzutu, także finansowanego przez NFZ.

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wizerunkowych do celów kontaktowych / budowania pozytywnego wizerunku Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w przestrzeni publicznej i w mediach oraz do do celów:

 • Marketingowych
 • Przekazania innym podmiotom
 • Uczestnictwa w promocji zdrowia
 • Uczestnictwa w konkursie
 • Pdf
 • Drukuj
 • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta