Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 9dd266d929de4e02d7e67c44374dc055
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 9626e1f8c11503c6b6980bffbbcb3124

25-29 marzec 2013 r. - Bezpłatne konsultacje do Programu Lekowego ,,Leczenie stwardnienia rozsianego"

12.03.2013
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
25-29 marzec 2013 r. - Bezpłatne konsultacje do Programu Lekowego ,,Leczenie stwardnienia rozsianego"

W dniach 25-29 marca 2013 roku w Górnośląskim Centrum Medycznym ( SPSK nr 7 SUM GCM im. prof. L. Gieca) w Katowicach - Ochojcu, ul. Ziołowa 45/47 odbędą się bezpłatne konsultacje specjalisty neurologa pod kątem kwalifikacji chorych na SM do Programu Lekowego" Leczenie stwardnienia rozsianego".

 

Konsultacje będą obywać się w budynku Specjalistycznego Szpitala Wieloprofilowego w pokoju nr 20, piętro 1, wyłącznie po wcześniejszej rejestracji, która prowadzona będzie od poniedziałku do piątku w godz. 15:19 pod nr. telefonu 503 622 302.

 

Stwardnienie rozsiane (SM) jest nabytą, przewlekłą i postępującą chorobą układu nerwowego. Wiąże się z wieloogniskowym uszkodzeniem mieliny(izoluje włókna nerwowe, umożliwia szybki przekaz impulsów nerwowych) w różnych częściach mózgu i/lub rdzenia kręgowego. Uważa się, że SM jest chorobą autoimmunologiczną o złożonej etiologii. Rozważa się podłoże neurodegeneracyjne, metaboliczne, także rolę zakażeń wirusowych, niedoboru witaminy D oraz wpływu czynników środowiskowych. Istnieje hipoteza wskazująca na rolę przewlekłej niewydolności żylnej. Pierwsze objawy choroby pojawiają się u osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet. Ze względu na położenie geograficzne Polska należy do krajów o wysokim ryzyku wystąpienia choroby. Współczynnik rozpowszechnienia SM w Polsce waha się w zakresie 39-60/100 000. Choroba w pierwszych latach najczęściej przebiega w sposób rzutowo-remitujący, tzn. z okresami pojawiania się różnych objawów neurologicznych, które zazwyczaj ustępują bez pozostawiania trwałych śladów klinicznych. Z czasem coraz trudniej wyodrębnić okresy nasilenia choroby, która wykazuje charakter stale postępujący. Rozpoznanie choroby stawiane jest w oparciu o kryteria McDonalda uwzględniających obraz kliniczny oraz wyniki badań dodatkowych, w tym rezonansu magnetycznego. Postawienie rozpoznania ma ogromne znaczenie z uwagi na możliwość włączenia leczenia na wczesnym etapie choroby.

 

W ostatnich latach systematycznie poprawia się w Polsce dostęp do leków wpływających na przebieg choroby. Leki immunomodulujące (interferony, glatiramer) są obecnie najnowocześniejszą metodą leczenia najczęstszej postaci SM. Są dostępne w ramach Programu Lekowego finansowanego przez NFZ a leczenie prowadzone jest w wyspecjalizowanych ośrodkach. Kryteria kwalifikacji do leczenia obejmują m.in. wiek pacjenta, jego stan neurologiczny, przebieg choroby w ostatnich latach oraz wynik badania rezonansu magnetycznego głowy. Czas terapii zależy od jej skuteczności u danego pacjenta oraz tolerancji leku. Planowo leczenie trwa 24 miesiące z możliwością wydłużenia do 60 miesięcy. W razie niepowodzenia leczenia wymienionymi lekami możliwe już wkrótce będzie zastosowanie leku drugiego rzutu, także finansowanego przez NFZ.

 

dr n. med. Anetta Lasek-Bal - Lekarz Kierujący Oddziałem Neurologii

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta