Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 079d6a12d6bc3f35e415feb9a1cdbc20
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png b238be4add3fba7258a137005cb512cb

10 czerwca 2017 r. - Relacja ze spotkania medycznego dla pacjentów chorych onkologicznie i osób zainteresowanych pn. Komunikacja w rodzinie a choroba nowotworowa

27.04.2017
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
10 czerwca 2017 r. - Relacja ze spotkania medycznego dla pacjentów chorych onkologicznie i osób zainteresowanych pn. Komunikacja w rodzinie a choroba nowotworowa

Sobotnie spotkanie pn. Komunikacja w rodzinie a choroba nowotworowa już na nami. Dziękujemy, zaproszonym prelegentom Pani Bożenie Strychowskiej oraz Pani Justynie Rutkowskiej za wyjątkowe wykłady. Panu Benonowi Maliszewskiemu z uczniami Szkoły Muzycznej im. Karłowicza za niezapomniany koncert - piękne głosy i melodie oraz Wam - uczestnikom, że tak licznie przyszliście.

A oto kilka zdjęć z wydarzenia.


Oddział Onkologii Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca

serdecznie zaprasza pacjentów wraz z rodzinami

oraz osoby zainteresowane na bezpłatne spotkanie medyczne

"Komunikacja w rodzinie a choroba nowotworowa"


które odbędzie się 10 czerwca 2017 r. w godz. 10:00 - 13:00

w sali nr 204 w budynku GOK, ul. Ziołowa 45-47, 40-635 Katowice – Ochojec


Program:

- wstęp: dr n. med. Izolda Mrochen-Domin
- wykłady:

  • mgr Bożena Strychowska
  • mgr Justyna Rutkowska
  • mgr Magdalena Kulczycka – Lorek

- bezpłatne porady i konsultacje specjalistów w zakresie onkologii i psychologii

oraz 

Występ pn. “Piękne głosy i melodie”
w wykonaniu uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach

zgłoszenia udziału w terminie do 2 czerwca 2017 r.

telefon w godz. 7:30-14:00 : 32 359 83 11, 32 359 89 62

e-mail. ,

Zapraszamy !!!


Rodzina jako system tworzy spójną całość i jako taka całość powinna funkcjonować aby zachować tzw. homeostazę, czyli równowagę. Pojawienie się choroby nowotworowej w rodzinie całkowicie zmienia życie nie tylko chorego, ale również całej rodziny, czyli systemu.

Zmiany te zachodzą w myślach, uczuciach ale też codziennych działaniach. Zmiany dotyczą hierarchii realizowanych celów i preferowanych wartości. Zmienia się też nastrój, aktywność poszczególnych członków rodziny. Przebiegają one różnie ponieważ są ściśle związane z fazami choroby, leczenia ale też skutków ubocznych.

Cechami charakterystycznymi rodzin, w których pojawia się choroba, a szczególnie choroba nowotworowa są: zacieranie granic pomiędzy członkami rodziny, zapotrzebowanie na bliskość, przepracowywanie celów i często faz życia małżeńskiego.

Istotnym jest też problem prawidłowej komunikacji zarówno werbalnej - czyli słownej, ale też ukrytej w gestach, mimice czyli komunikacji niewerbalnej. Właśnie te zagadnienia wydają się mieć zasadniczy wpływ na przeżycia i emocje chorego członka rodziny .

Szczególnie ważne jest funkcjonowanie dzieci i młodzieży w różnym wieku, ponieważ rodzina stanowi dla nich neutralne zabezpieczenie potrzeb i realizacji celów rozwojowych, w tym głównie rozwoju emocjonalnego. Nowa i trudna sytuacja ma niejednokrotnie przełomowe znaczenie nawet w przemodelowaniu tworzącego się systemu wartości, może tez wpłynąć w sposób destabilizujący na stan emocjonalny.

Zamierzeniem naszym jest przybliżenie Państwu zagadnień a właściwie rozmowa na temat chorego onkologicznie w rodzinie i roli komunikacji. Postaramy się przedstawić ogólne problemy zarówno w ujęciu teoretycznym jak i doświadczenia z pracy naszego oddziału, ze szczególnym uwzględnieniem osób - naszych gości, które zaprezentują doświadczenia w pracy w hospicjum, również dziećmi i młodzieżą

Niezwykle cenne będą słowa naszej pacjentki, podzielenie się doświadczeniami, ale też wskazanie konkretnych możliwości pracy nad emocjami, ustaleniem nowych celów i strategii do skutecznego przeciwdziałania chorobie nowotworowej

mgr Magdalena Kulczycka – Lorek

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta